Rural Financial Counselling Service
The Weekly Advertiser

2017 Horsham District Football Netball League draw released

DEFENDING CHAMPIONS: Reigning Horsham District Football Netball League premiers Southern Mallee Giants will face off against Jeparit-Rainbow in round one of the 2017 competition. Picture: WILLAMY IMAGES

DEFENDING CHAMPIONS: Reigning Horsham District Football Netball League premiers Southern Mallee Giants will face off against Jeparit-Rainbow in round one of the 2017 competition. Picture: WILLAMY IMAGES

Horsham District Football Netball League’s 2017 season will start on April 8, a week before a full bye during Easter.

League officials have released a competition draw, which will again feature a top-six finals series.

Reigning premiers Southern Mallee Giants will play Jeparit-Rainbow and runner-up Harrow-Balmoral will tackle Kalkee in the opening round.

A league representative team will play in AFL Victoria country championships on May 13, there will be a full-round bye on the long weekend in June and a second full-round bye in July school holidays.

Grand finals will be on September 16.

The draw follows on from 2016 as part of the league’s three-year plan.

Grounds for teams with dual venues are recommendations and are subject to change with board approval.

 

2017 HORSHAM DISTRICT LEAGUE DRAW

 

Round 1, April 8
Jeparit-Rainbow v Southern Mallee Giants (R)
Natimuk United v Rupanyup
Laharum v Pimpinio
Edenhope-Apsley v Noradjuha-Quantong (E)
Taylors Lake v Swifts
Harrow-Balmoral v Kalkee (H)

Easter, April 15
Round 2, April 22
Natimuk United v Jeparit-Rainbow
Swifts v Laharum
Kalkee v Edenhope-Apsley
Pimpinio v Harrow-Balmoral
Rupanyup v Taylors Lake
Southern Mallee Giants v Noradjuha-Quantong (B)
Round 3, April 29
Edenhope-Apsley v Jeparit-Rainbow (A)
Laharum v Natimuk United
Pimpinio  v Swifts
Rupanyup v Kalkee
Southern Mallee Giants v Harrow-Balmoral (H)
Noradjuha-Quantong v Taylors Lake
Round 4, May 6
Jeparit-Rainbow v Laharum (J)
Noradjuha-Quantong v Natimuk United
Swifts v Edenhope-Apsley
Kalkee v Pimpinio
Harrow-Balmoral v Rupanyup (B)
Taylors Lake v Southern Mallee Giants
Interleague, May 13
Round 5, May 20
Jeparit-Rainbow v Pimpinio (R)
Natimuk United v Edenhope-Apsley
Laharum v Noradjuha-Quantong
Swifts v Rupanyup
Kalkee v Southern Mallee Giants
Harrow-Balmoral v Taylors Lake (H)
Round 6, May 27
Rupanyup v Jeparit-Rainbow
Pimpinio v Natimuk United
Edenhope-Apsley v Laharum (E)
Southern Mallee Giants v Swifts (B)
Taylors Lake v Kalkee
Noradjuha-Quantong v Harrow-Balmoral
Round 7, June 3
Swifts v Jeparit-Rainbow (J)
Kalkee v Natimuk United
Harrow-Balmoral v Laharum
Taylors Lake v Edenhope-Apsley
Southern Mallee Giants v Pimpinio (B)
Noradjuha-Quantong v Rupanyup
Full bye, June 10
Round 8, June 17  

Jeparit-Rainbow v Noradjuha-Quantong (J)
Natimuk United v Swifts
Laharum v Kalkee
Harrow-Balmoral v Edenhope-Apsley (B)
Pimpinio v Taylors Lake
Rupanyup v Southern Mallee Giants

Round 9, June 24
Jeparit-Rainbow v Taylors Lake (R)
Natimuk United v Southern Mallee Giants
Laharum v Rupanyup
Edenhope-Apsley v Pimpinio (A)
Swifts v Harrow-Balmoral
Kalkee v Noradjuha-Quantong

Round 10, July 1
Kalkee v Jeparit-Rainbow
Harrow-Balmoral v Natimuk United (H)
Taylors Lake v Laharum
Southern Mallee Giants v Edenhope-Apsley (B)
Rupanyup v Pimpinio
Noradjuha-Quantong v Swifts
Round 11, July 8
Jeparit-Rainbow v Harrow-Balmoral (J)
Natimuk United v Taylors Lake
Laharum v Southern Mallee Giants
Edenhope-Apsley v Rupanyup (E)
Pimpinio v Noradjuha-Quantong
Swiftsv  Kalkee

Full bye, July 15

Round 12, July 22
Southern Mallee Giants v Jeparit-Rainbow (H)
Rupanyup v Natimuk United
Pimpinio v Laharum
Noradjuha-Quantong v Edenhope Apsley
Swifts v Taylors Lake
Kalkee v Harrow-Balmoral
Round 13, July 29
Jeparit-Rainbow v Natimuk United (R)
Laharum v Swifts
Edenhope-Apsley v Kalkee (A)
Harrow-Balmoral v Pimpinio (B)
Taylors Lake v Rupanyup
Noradjuha-Quantong v Southern Mallee Giants
Round 14, August 5
Jeparit-Rainbow v Edenhope-Apsley (J)
Natimuk United v Laharum
Swifts v Pimpinio
Kalkee v Rupanyup
Harrow-Balmoral v Southern Mallee Giants (H)
Taylors Lake v Noradjuha-Quantong
Round 15, August 12
Laharum v Jeparit-Rainbow
Natimuk United v Noradjuha-Quantong
Edenhope-Apsley v Swifts (E)
Pimpinio v Kalkee
Rupanyup v Harrow-Balmoral
Southern Mallee Giants v Taylors Lake (B)
Round 16, August 19
Pimpinio v Jeparit-Rainbow
Edenhope-Apsley v Natimuk United (A)
Noradjuha-Quantong v Laharum
Rupanyup v Swifts
Southern Mallee Giants v Kalkee (H)
Taylors Lake v Harrow-Balmoral

 

FINALS

Saturday, August 26: First elimination final

Sunday, August 27: Second elimination final
Saturday, September 2: Second semi-final
Sunday, September 3: First smei-final
Saturday, September 9: Preliminary final
Saturday, September 16: Grand final

Short URL: http://www.theweeklyadvertiser.com.au/?p=36215

Posted on Oct 28 2016

Posted by on Oct 28 2016. Filed under FEATURED, Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Leave a Reply

Advertising:


Consortium Private Wealth


3WM


MIXX FM


Bowel Cancer Australia

Photo Gallery

The Weekly Advertiser - ACE Radio Broadcasters Pty Ltd